Az enyhe tél kedvezett a gombabetegségek és rovarok áttelelésének, így különös figyelmet kell fordítanunk a megelőzésre, hogy a szezonban kisebb fertőzési nyomás érje a gyümölcsfáinkat.
Lehet még lemosózni a fákat?
Amennyiben még nem pattantak ki a rügyek, akkor elvégezhetjük a lemosó permetezést, de amelyik fákon már megjelentek a bimbók (barackfáknál van rá esély a meleg időjárás miatt), akkor azokat hagyjuk ki. Az optimális időpont a rügyek megduzzadásának ideje, még mielőtt kinyílnának. Ha több fafajtánk van, akkor ezt nehéz pontosan időzíteni, továbbá az időjárás is beleszólhat a munka ütemezésébe, ezért inkább ne várjunk vele az utolsó pillanatig.
Lehetőleg olyan permetezőszert válasszunk, amely tartalmaz rezet és ként, ezekkel a gombákat és az atkákat is gyéríthetjük, illetve ha sok gondunk volt tavaly a rovarokkal, akkor olajat is tartalmazó készítményeket alkalmazzunk.
Védekezés a monília ellen
Az elmúlt év hűvös, csapadékos időjárása nagyon kedvezett a monília fertőzésének, ami a termés károsításán kívül az ágvégek elhalását is okozza, ezzel pedig hosszú távon akár az egész fa tönkremehet. Az ilyen ágakat metszéskor a beteg rész kezdetétől 5-10 cm-rel lejjebb vágjuk vissza, hogy megállítsuk a fertőzést. Két fa metszése között érdemes fertőtleníteni a metszőollót, hogy megelőzzük a fertőzés továbbvitelét.
Idén se mulasszuk el a védekezést, amelyet virágzás idején három alkalommal javasolt elvégezni: a virágzás kezdetén, csúcsán, illetve sziromhulláskor, a megfelelő gombaölő szerekkel. Ezeket nyugodtan használhatjuk, nem ártanak a méheknek.
Őszibarack levélfodrosodás megelőzése
Szintén a hűvös, csapadékos tavaszt kedveli ez a gombafajta, ami minden évben többé-kevésbé megjelenik az őszibarackfákon, és a levelek elszíneződését, felhólyagosodását, majd lehullását okozza. Közvetlen kárt nem okoz a fában, de így folyamatosan új leveleket kell nevelnie, ami gyengíti a termőképességét.
A védekezést az úgynevezett "egérfüles állapottól" (mikor a levelek elkezdenek előbújni) kezdjük meg, majd 8 nap múlva ismételjük, ha a friss leveleken még jelentkeznek a tünetek. Ha beköszönt a melegebb, szárazabb időjárás, akkor a betegség már nem fertőz tovább.
Mire figyeljünk még a virágzás időszakában?
Jellemzően a virágzás végén jelennek meg a szúróbogarak a gyümölcsfákon, amelyek a bibébe helyezik a petéiket, így a lárvák a terméssel együtt fejlődnek, miközben folyamatosan rágják azokat. Védekezni ellenük a sziromhullás időszakában tudunk, rovarölő szerek alkalmazásával, amelyek között vannak olyanok is, amelyek nem veszélyesek a méhekre, továbbá "méhkímélő technológiával" (naplemente előtt egy órával kezdhetjük meg a permetezést, amikor a méhek már elvonultak) gondoskodhatunk mind a termés, mind a beporzó rovarok védelméről.
Az időjárás változékonysága és a növények eltérő fejlődési állapota miatt nem lehet pontosan meghatározni, hogy az egyes kertekben mikor szükséges a fenti munkák elvégzése, de üzletünkben mindig személyre szabott tájékoztatást adunk az aktuális feladatokról, és az ehhez felhasználható anyagokról.