A hét végére ígért fagyok elmúltával lassan megérkezik a tavasz és a jó idő, így megkezdődhetnek a munkák a kertben. Az addig fennmaradó időben érdemes ellenőrizni szerszámaink állapotát, és beszerezni a február végén, március elején elvethető vetőmagokat. Emellett a fagyok elmúltával a gyümölcsfák és szőlők metszését is megkezdhetjük.
Készítsük fel szerszámainkat, permetező gépeinket a szezonra!
Ellenőrizzük a szerszámaink állapotát, amennyiben szükséges, cseréljük ki a nyelüket, illetve élezzük meg a kapát, ásót, és fűrészeinket, hogy a jó idő beköszöntével nekiláthassunk a kerti munkának. Érdemes a permetezőt is kipróbálni, hogy a télen nem fagyott-e bele a víz, vagy nem ereszt-e valahol egy tömítés.
Milyen vetőmagokat lehet vetni ebben az időszakban?
Bár márciusban már várhatóan egyre melegszik a hőmérséklet, de még éjszakánként lehűl az idő, ezért ilyenkor még csak azokat a növényeket vessük el a szabadföldbe, amik bírják a hideget.
Ilyenek például:
- Petrezselyem;
- Sárgarépa;
- Zöldborsó;
- Retek.
A dughagyma ültetésével érdemes még várni pár hetet, amíg melegebbre fordul az időjárás, hogy biztosan ne fázzon meg a földben, és ne növesszen magszárat.
A palántának való zöldségmagok elvetését szintén érdemes március közepére halasztani, hogy az átlagosan 6-8 hétig tartó növekedésük végén már a megfelelően meleg talajba ültethessük ki a palántáinkat. Ha sokat várunk a kiültetéssel, akkor a száruk megnyúlhat, így elvesztik tartásukat, és kiültetéskor tönkremennek.
Gyümölcsfák és szőlők ápolása: metszés és lemosó permetezés

A melegebb napok beköszöntével a fáink és szőlőtőkéink is életre kelnek, megkezdődik bennük a nedvkeringés, és fajtától függően nemsokára kinyílnak a rügyeik is. Az ezt megelőző időszakban kell elvégezni a fák és szőlők metszését, ami egyrészt a lombkorona alakítását szolgálja, másrészt a felesleges ágak és vesszők eltávolításával növényeink a megfelelő helyre tudják koncentrálni növekedési erejüket. Ha nagyobb ágakat vágunk le, akkor használjuk faseb kezelő szert, ami meggátolja a betegségek növénybe jutását, és segítik a seb bezáródását.
A lemosó permetezést a rügyek megduzzadására, illetve a rügyek kipattanásának kezdetére érdemes időzíteni, mert ekkor bújnak elő az ott telelő kártevők, mint például az atkák és egyes gombabetegségek. Gombabetegségek ellen a réz és kéntartalmú készítmények, rovarok ellen pedig az olajat tartalmazó szerek a hatásosak. De kaphatóak olyan növényvédő szerek is, amelyek mindhárom hatóanyagot tartalmazzák, így minden károsítót tudunk gyéríteni, még mielőtt elkezdenének felszaporodni.